شامپو ضد شوره


شامپو ضد شوره مناسب شما کدام است؟ آیا شامپوهای ضد شوره درمان کننده شوره سر می باشند؟ چگونه باید از شامپو ضد شوره استفاده نمود و رعایت چه نکاتی کمک به کاهش شوره سر می کنند؟
انواع مختلفی از شامپوهای ضد شوره در بازار و داروخانه ها وجود دارد که تقریبا مکانیزم عمل آن ها مشابه هم می باشند، نکته نخستی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شامپو ضد شوره درمان کننده شوره سر نمی باشد بلکه تا زمانی که از آن استفاده می کنید کمک به کاهش و کنترل شوره سر می کند و باید در کنار مصرف آن علل شوره سر توسط پزشک متخصص ریشه یابی و درمان مناسب تجویز گردد.
شوره سر چیست؟
شوره سر سلول های مرده پوست است که از پوست سر جدا می شوند. شوره سر می تواند به دلیل خشکی بیش از حد پوست و یا بدلیل بیماری های مزمن پوستی ایجاد شود. هم خشکی پوست و هم بیماری های پوستی موجب التهاب و خارش و در نهایت پدید آمدن  شوره می شوند. رنگ پوسته های جدا شده از سر یا همان شوره سفید و یا گاها مایل به کرم و زرد می باشد.
ترکیباب متداول در شامپوهای ضد شوره عبارتند از:
مشتقات روی(Zinc Pyrithione): این ترکیب باعث از بین رفتن قارچ مالاسزیا می شود که محققین بر این باورند که یکی از عوامل رایج در ایجاد شوره سر می باشد، همچنین معمولا افراد مبتلا به شوره سر دچار کمبود عصر روی و ازدیاد عنصر مس می باشند.
ازدیاد عنصر مس می تواند به دامنه گسترده ای از بیماری های مختلف از جمله ریزش مو، شوره سر، خارش و التهاب پوست، اگزما و غیره منجر شود. 
اسید سالیسیلیک(Salicylic Acid): این ماده باعث نرم شدن لایه بیرونی پوست سر می شود و هنگام شستشوی موها کمک به برداشته شدن سلول های مرده می کند، مکانیزمی که شامپوهای معمولی قادر به انجام آن نمی باشند، اگر با مصرف شامپو ضد شوره که حاوی اسید سالیسیلیک بوده خشکی بیش از حد پوست و موها را تجربه می کنید می توانید بعد از شستشوی  موها از نرم کننده  مناسب استفاده نمایید.
سولفید سلنیوم(Selenium Sulfide): این ترکیب سرعت تولید سلول های جدید پوستی را کاهش می دهد و همچنین کمک به از بین بردن قارچ های پوستی می کند.
کتوکونازول(Ketoconazole): شامپوهای کتوکونازول نیز دارای خاصیت ضد قارچ و باکتری بسیار قوی می باشند و اگر عامل شوره سر قارچ و باکتری باشد در کاهش شوره سر بسیار موثر خواهند بود.
همه این ترکیبات و یا به عبارتی همه شامپوهای ضد شوره مناسب همه افراد نمی باشد برای مثال شامپو ضد شوره ای که حاوی سولفید سلنیوم باشد برای کسانی که دارای موهای بلوند و یا رنگ روشن بوده مناسب نیست زیرا باعث از بین رفتن رنگ تارهای مو و سفیدی آن ها می شود.
 پزشک متخصص با توجه به علت شوره سر مشخص می کند کدام شامپو ضد شوره مناسب چه شخصی است.
در ضمن اکثر شامپوهای ضد شوره نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده شوند. قبل از مصرف هر نوع شامپو ضد شوره به دقت بروشور آنرا مطالعه کنید.

برگشت به صفحه مقالات بیشتر  

داروخانه دکتر تورج محبي سالها تجربه در توليد دارو اکنون فروشگاه اينترنتي خود را جهت فروش و توزيع محصولات زيبايي و آرايشي افتتاح کرده است با ما باشيد.