آکنه و راه‌های درمان آن  آکنه چگونه بوجود می‌آید؟
افزایش طبیعی مقدار هورمون های مردانه در ایام نوجوانی در هر دو جنس پسر و دختر موجب می‌شود غدد چربی پوست بزرگتر و فعالتر شود. این غدد در نواحی از بدن که آکنه شایع است وجود دارند(صورت، پشت، شانه ها، قفسه سینه). غدد چربی پوست با مجرای خروجی مو که اصطلاحاً فولیکول نامیده می‌شود، ارتباط دارند این غدد ماده ای چرب به نام سبوم تولید می‌کنند که از طریق منفذ خروجی فولیکول به سطح پوست تخلیه می‌گردد. چربی باعث تحریک مجرای فولیکول می‌گردد، لذا سرعت جدا شدن سلول ها از جداره افزایش می‌یابد. این سلول ها با اتصال به یکدیگر یک لخته را بوجود می‌آورند. بسته شدن مجرای فولیکول توسط این لخته، شرایط را برای رشد باکتری‌ها در داخل مجرا مساعد می‌کند. مواد شیمیایی که این باکتری از خود ترشح می‌کند می‌تواند جدار فولیکول را تخریب نماید. سبوم(چربی پوست)، باکتری‌ها و باقی‌مانده سلول‌های مرده جدار فولیکول در سطح پوست باعث قرمزی، تورم و تجمع چرک می‌شوند که این‌ها همان علائم آکنه است.


عواملی که باعث تشدید آکنه می شود؟
بهداشت پوست, رژیم غذایی, تشدید قبل از پریود, تعریق, نور خورشید, استرس, فرآورده های آرایشی, شغل, مصرف برخی از داروها


درمان آکنه:
درمان آکنه یک فرآیند مداوم طولانی است و تمام درمان های آکنه بر پیشگیری از بروز ضایعات جدید متکی هستند. پس از 1 ماه از شروع درمان مناسب بیشتر از 10 درصد بهبودی را نمی توان انتظار داشت و کنترل کامل ضایعات تا 6 ماه می تواند طول بکشد. اگر آکنه پس از 6تا 8 هفته بهتر نشد شاید لازم باشد روش درمان شما تغییر کند. روش درمانی که توسط متخصص پوست پسشنهاد می‌شود، بسته به نوع آکنه تفاوت خواهد داشت. آکنه براساس وسعت و نوع ضایعات به سه فرم خفیف، متوسط، شدید طبقه بندی می‌شود. در صورتی که طبق تشخیص متخصص پوست آکنه از نوع خفیف باشد درمان موضعی به تنهایی کافی خواهد بود و اگر از نوع متوسط و شدید باشد از درمان های خوراکی در کنار درمان موضعی استفاده می‌شود.

داروخانه دکتر تورج محبي سالها تجربه در توليد دارو اکنون فروشگاه اينترنتي خود را جهت فروش و توزيع محصولات زيبايي و آرايشي افتتاح کرده است با ما باشيد.